Valóban a gyümölcsök a legjobb vitaminforrások?

 

Frissítő csodaszer, kertünk üdesége, hiszen vitaminban gazdag, íze finom, maradéka lebomlik, természetes növényi eredetű. Magjáról új élet indul útjára. Az egészséges táplálkozás alapvető eleme. Általában ezt mondjuk a gyümölcsről. De valóban így van?

 
 
 
 

Egy biztos: a gyümölcs természetes táplálékunk. Az összes élelmiszer közül a gyümölcsökben van a legtöbb vitamin. A gyümölcsök tartalmazzák – a zöldségek mellett – az emésztésünkhöz szükséges élelmi rostokat is.

Mondhatnánk, hogy a tökéletesen érett, nyers gyümölcs ideális táplálékul szolgál az emberi szervezet számára, ugyanis ezt lehet a leghatékonyabban megemészteni.

De miért is nem mondhatjuk? A bejegyzés végére kiderül…

 

Természetesen most nem a multikban kapható, sokat utaztatott, félig zölden leszedett, és érlelés gyorsítóval kezelt gyümölcsökről beszélek, sőt a sokat permetezett, műtrágyázott változataikról sem. Ezeket jobb elfelejteni egy életre!

 

Nézzük inkább, hogy mitől is hasznos az a gyümölcs, ami helyben terem, és mik azok a vitaminok, amiket a szervezetünk „nem tud megunni”?

 

  • A boltban kapható gyümölcslével ellentétben, az elfogyasztott gyümölcs leve nem szalad át a szervezeten, hanem fokozatosan szívódik fel, anélkül, hogy terhelné a fontosabb szerveket.
  • Szénhidrát-, cellulóz tartalma jelentős, utóbbi a bélműködést segíti.
  • Ásványi anyagok, nyomelemek, szerves savak, illóolajok, ezek jellemzik még egy gyümölcs szerkezetét.
  • A lé nélküli gyümölcsöknek a fehérje- és zsírtartalma jelentős.
  • A csipkebogyóban a C-vitamin együttesen van jelen egyéb antioxidáns hatású, egészségvédő molekulákkal, és fontos szerepet játszik az oxidatív stressz káros következményeinek kivédésében, ill. minden olyan élettani folyamat gátlásában (pl: öregedés és számos krónikus betegség), ahol a szabad gyökök bizonyítottan szerepet játszhatnak.
  • A homoktövis termését tibeti gyógyítók már ezer éve alkalmazzák. Kiemelkedő C-vitamin tartalmának köszönhetően az immunrendszer védelmében és erősítésében játszik fontos szerepet, de gátolja a hajhullást, lassítja a ráncok kialakulását is.
  • A bogyós gyümölcsök mindegyike rendkívül sok C vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. A málnát cukorbetegségre, magas vérnyomás csökkentésére ajánlják.
  • A szeder baktériumölő tulajdonságának köszönhetően jótékony hatással van a húgyutak betegségeire és a köszvényre is. Daganatos betegségek megelőzésére, daganatok növekedésének lelassítására is használják.
  • A szilva az egyik legjobb vértisztító gyümölcsünk. Csökkenti a vérnyomást, serkenti az emésztést.
  • A vörös szőlő antioxidáns hatásának köszönhetően védelmet nyújthat a rák, az érelmeszesedés és a szívbetegségekkel szemben, hiszen közömbösíti a szervezet számára káros szabadgyököket.

 

 

Régen a gyümölcs alapvető tápláléknak számított a legtöbb paraszti háztartásban. Főzték, sütötték, ették kenyérrel, vagy más étellel, keverték, szárították. Gyűjtötték erdőről, mezőről is, hogy egész évben ellássa őket fontos vitaminokkal.

A májusi cseresznyét követték a saláta félék, majd a meggy, alma, körte. A meggyet sütötték különféle tésztákba, savanyítottak is vele, leveseket, mártásokat főztek belőle. Az almát víz helyett ették, hűsítő hatása miatt; a mezei munkát végző emberek, szívesen fogyasztották, s ették reggelire is, kenyérrel. Szerették a szilvát is régen, ételsavanyítónak használták (nyersen összenyomkodva, kevés vízzel feleresztve, megerjesztve fogyasztották, keszőcének hívták). De aszalták, és lekvárt is főztek belőle. Az őszi almák pedig télen is elálltak.

A savanyú gyümölcsnek is megvolt a helye: a nem elég édes almát főzelékek savanyítására használták fel. Volt ahol a meggy, egres, éretlen szőlő íze savanyította a bab és lencsefőzeléket. A somot és a kökényt is kedvelték, s használták főzéshez is. Az alma ecetet is saját maguk készítették.

 

Alap élelmiszernek kellene számítania most is, tartósítószerek, adalékanyagok nélkül. Mégsem tekinthetjük annak, pedig közismert, hogy egészséges étrend esetén a tápanyagok 80%-a nyers zöldségekből, gyümölcsökből és magokból kellene, hogy álljon.

 

Ezt te meg tudod oldani?

A Világ Antidopping Szövetségének a felmérése alapján az elmúlt 20 évben 70%-kal csökkent a zöldségek és gyümölcsök vitamin- és ásványianyag-tartalma.

 

Mi lehet a megoldás?

  • Ellenőrzött helyről szerzed be az élelmiszereidet, és igyekszel naponta legalább 5 alkalommal nyers zöldséget vagy gyümölcsöt fogyasztani. A biopiacok, biogazdaságok listáját itt találod >>>
  • Saját magad megtermeled, és akkor fogod tudni, hogy egész biztosan nincsenek vegyszerrel kezelve.
  • Ha nem akarsz ennyi gyümölcsöt enni, vagy egyáltalán nem is szereted a gyümölcsöt, akkor pedig érdemes egy antioxidáns itallal, koncentrált formában bevinni a szervezetedbe a szükséges tápanyagokat, vitaminokat. Hogy pontosan mit is tartalmaz ez az ital, ide kattintva tudhatod meg >>>

 
 

Érdekes volt? Hasznosnak találtad?

Akkor iratkozz fel a hírlevelünkre az oldal tetején lévő zöld dobozban, hogy hétről hétre értesíthessünk az egészséges táplálkozással és környezetbarát életmóddal kapcsolatos információkról, hírekről, eseményekről.

 

“Valóban a gyümölcsök a legjobb vitaminforrások?” bejegyzéshez 4 hozzászólás

  1. Igen, vannak már ilyen gazdaságok. Azt tervezem, hogy az ő elérhetőségeiket is hamarosan felteszem az oldalra.
    Addig is érdemes pl. velük felvenni a kapcsolatot, kimondottan biotermékeket forgalmaznak:
    http://www.nyitottkertfutar.hu

  2. Szia Zsuzsa!
    Hamarosan bővítjük az oldalon szereplő bioboltok és biopiacok számát. Érdemes lesz vissza-visszanézned.

  3. Kérés: nézegettem a honlapodat és valahol olvastam olyan gazdaságokról, ahonnan ketente vagy kéthetente az idény dolgokat előrendeléssel meg lehet kapni. Kaliforniában találkoztam először ehhez hasonlóval. Nagyon hasznosnak látszik, de most nem találom. Kérlek, írd meg itt, vagy e-mailban a lehetősget, mert most nem találom.

Szólj hozzá!

− 1 = 5