Biztosan Te is láttad már egyes termékek csomagolásán az alábbi feliratokat:”magyar termék”, „hazai termék”, vagy „hazai feldolgozású termék”.
Vizsgáljuk most meg, hogy pontosan milyen előnyökkel jár, ha ilyen termékeket vásárolsz!
Ma már könnyen eligazodhatsz a különféle címkék és jelölések között, hiszen 2013. szeptember 1-től hatályba lépett a Vidékfejlesztési Minisztérium magyar termék rendelete. A gyártók önkéntes alapon feltüntethetik az élelmiszereiken a „magyar termék”, a „hazai termék” és a „hazai feldolgozású termék” jelölést. Büntethetővé válik az, aki jogtalanul használja a magyar termék védjegyet.
Felmérések szerint a fogyasztók általában a terméken található jelölések alapján tájékozódnak az áruk származási helyéről.
Azt mondhatjuk, hogy mi magyarok, szívesen fogyasztunk hazánkban gyártott, termelt élelmiszereket, ugyanis a hazai fogyasztók mintegy háromnegyede részesíti előnyben a magyar termékeket feldolgozott hús, zöldség, gyümölcs és tej vásárlásánál.
A rendeletben meghatározott három kategória információt ad a fogyasztóknak arról, hogy a termék, vagy annak összetevői kizárólag vagy részben származnak-e Magyarországról, esetleg csak a feldolgozás történt hazánkban.
A rendszerhez való csatlakozás önkéntes, de aki feltünteti áruján a három jelölés egyikét, annak meg kell felelnie a rendeletben szereplő szabályoknak. Régebben is lehetett használni ezen védjegyeket, de egységes szabályozás nem volt, ezt kívánja most megvalósítani ez a rendelet.
A logót 7 éve tervezte Bodrogai Ferenc, mely a nemzeti színeket magán hordozva most három változatban jelenik meg a termékeken.
A termék eredetét illetően az alábbi három kategóriát határozza meg a rendelet:
- A „magyar termék”megnevezés kizárólag akkor tüntethető fel az árun, ha az magyar alapanyagból, Magyarországon készült, alapanyagait belföldön termesztették, a vadon termő növényt Magyarországon gyűjtötték, kezelték, csomagolták. Az állati eredetű élelmiszerekhez felhasznált állatok itt születtek, azokat határokon belül tenyésztették, dolgozták fel, illetve a halakat honi vizekből fogták ki, a vadakat pedig Magyarországon ejtették el.
- A „hazai termék” jelölés azon élelmiszereken tüntethető fel, melyek összetevőinek legalább 50 százaléka magyar és a feldolgozás minden egyes lépése Magyarországon történt.
- A „hazai feldolgozású termék” kategóriába sorolhatók azon élelmiszerek, melyek Magyarországon kerültek feldolgozásra, de többségében import eredetű összetevőket tartalmaznak.
Sajnos a védjegy használatát nem minden esetben tudja, vagy akarja finanszírozni a gyártó. A kistermelőknek ugyanis ez évi százezer forintot jelent, míg a 10 milliárdnál nagyobb forgalmú cégek esetében évi két millió forintba kerül a védjegy egyetlen egy termékre.
A rendszer valójában akkor hozná meg a kívánt eredményt, ha minden élelmiszeren fel lennének tüntetve ezen kategóriák – így informálva a vásárlót és megkönnyítve a fogyasztói döntést.
Érdemes megemlíteni, hogy még a „magyar termék” kategóriában is találhatók olyan összetevők, mint például a só, vagy fűszerek, melyek hazánkban nem bányászhatók, vagy nem termeszthetők. Így ezen alapanyagok még a „magyar termék”-ek esetében is sajnálatos módon külföldről származnak.
A legfontosabb az egészségünk, azonban garanciát sajnos nem jelent ezen jelölési rendszer sem.
Mi lehet a megoldás?
Nézd át a bioboltok, biopiacok és biogazdaságok listáját, és vásárolj náluk vagy válassz egy bevásárló közösséget, amihez szívesen csatlakoznál, és rendelj tőlük. Kattints ide: >>>
Érdekes volt? Hasznosnak találtad?
Akkor iratkozz fel a hírlevelünkre az oldal tetején lévő zöld dobozban, hogy hétről hétre értesíthessünk az egészséges táplálkozással és környezetbarát életmóddal kapcsolatos információkról, hírekről, eseményekről.