Hallottál már az ehető játszókert programról? A gyerekeknek szóló projekt lényege, hogy a kicsik nem csak megismerkedhetnek a gyógy-, és fűszernövények sokaságával, hanem a kisgyerekek ültetik, gondozzák és takarítják is be a növényeket. Ez a kezdeményezés követendő példa lehet az összes gyermeknevelő intézmény számára.
A programot 2014-ben hirdette meg a Kék Ibolya Kertészet tulajdonosa Hagyáné Takács Ibolya. Az ehető játszókert tervvel elsősorban azon Békés megyei gyerekeket nevelő intézeteket vette célba, amik szerették volna megtanítani a gyermekeknek a bio növénytermesztés rejtelmeit. Ezen belül is a gyógynövénytermesztést.
Ez a példa nem új keletű. Az ötlet Angliából származik. Elsőként az ehető játszókert programhoz a Kétegyházi Napsugár Óvoda csatlakozott.
Az óvoda udvarán a kertészet segítségével létrehoztak egy gyógy-, és fűszernövénykertet. Ígéretükhöz híven pedig ingyenes palántákat, és növényápolási tanácsokat is adtak az óvoda munkatársainak. Cserébe a Kétegyházi Napsugár Óvoda vállalta, hogy a projekt referencia kertje lesz.
A programban a kisgyerekek feladata a növények ültetése, gondozása, de még a szárítása is. Ezt pedig úgy kellett a pedagógusoknak megoldani, hogy közben a gyerekek ezt játéknak, szórakozásnak, jutalomnak érezzék. Így szinte észrevétlenül nevelődik beléjük a természet iránti szeretet és a vegyszermentes növénytermesztés fontossága is.
Az ehető játszókert keretein belül lehetőség nyílik arra is, hogy a kicsik a munkájuk fontosságával is tisztában legyenek. A megtermelt növényeket ugyanis teljesen ők fogyaszthatják el tea vagy fűszer formájában.
A kezdeményezés olyannyira sikeressé vált, hogy 2015. tavaszára már a Mezőkovácsházi Négy Évszak Óvoda és Bölcsőde mind a négy kirendeltsége csatlakozott az ehető játszókert programhoz. A kertészet itt is palántákat és vetőmagot ajánlott fel az óvodáknak, ahol a dadusok és óvónők segítségével a gyerekek ültették el a növényeket.
Az ehető játszókert program méltán büszke a rövid idő alatt elért eredményeire.
- A gyermekek játszva tanulják meg a kertészkedés alapjait, és szórakozva ismerkednek meg a környezet-, és természetvédelem alapjaival.
- A csoportos kertészkedés fejleszti a gyermekek alkalmazkodóképességét, és megismerteti őket az önálló munkavégzéssel és azok eredményeinek az örömeivel is.
- Megtanítja őket az ökogazdálkodás, a biotermesztés alapjaira és a megismerteti őket a hagyományos paraszti gazdálkodás elveivel.
A kiváló kezdeményezésbe a kertészet is szeretne minél több tagot bevonni, így folyamatosan várják azon óvodák jelentkezését, akik szeretnék már életük kezdetekor jó irányba fejleszteni a rájuk bízott lurkókat.
Érdekes volt? Hasznosnak találtad?
Akkor iratkozz fel a hírlevelünkre az oldal tetején lévő zöld dobozban, hogy hétről hétre értesíthessünk az egészséges táplálkozással és környezetbarát életmóddal kapcsolatos információkról, hírekről, eseményekről.